ZPRÁVY - FOTO - OD ČTENÁŘŮ - INZERCE - REDAKCE - CENÍK
  
 

Stará šumavská řemesla nejsou pouhý produkt

FOTOREPORTÁŽ - Stožec ve čtvrtek 3. srpna opět hostil jarmark starých šumavských řemesel. Ten přitom není pouze o ukázkách turisticky zajímavého produktu.

    

 

# Pátek 4/8 2023 - TEXT A FOTO: Ladislav Beran

Jarmark starých šumavských řemesel se ve Stožci u informačního střediska národního parku koná tradičně první srpnový čtvrtek. Jeho úkolem je seznámit návštěvníky se starými způsoby obživy na Šumavě. S tím, jak roste nespokojenost veřejnosti s vyprázdněností naší doby, jde však také více a více o pohled do jiného světa. A to do časů, kdy práce nebyla jen o vytváření produktu, ale i o identitě a byla spojením obživy s dary kraje.

Návštěvníků přitom na jarmark ve čtvrtek 3. srpna dorazilo hodně a jako obvykle se sem dopravili auty, vlakem, na kole, pěšky i na in-line bruslích. Počasí bylo ideální – sice většinou pod mrakem, ale s příjemnými teplotami a bez deště. Pohodě tu pomáhalo i jak je v Česku zvykem pořádně mastné občerstvení.

Lidé mohli nahlédnout pod ruce zručným řemeslníkům jako krajkářce s paličkami. Nechyběla ani hrnčířka a mistr kovář, u kterého bylo možné si vykovat podkovu pro štěstí. Zájem byl i o stánek malíře podmaleb na skle, které zdobívaly mnohá šumavská stavení.

Paní Hedvika z Kašperských Hor tu tradičně předvádí, jak se vyráběly páteříky. O této ozdobě měla i odborný výklad, a tak se návštěvníci dozvěděli, že jde o korálek/skleněnou vinutou perlu, ze kterých se vyráběly na Šumavě po staletí růžence. Jeho jméno je odvozeno od latinského pater/otec, kterým začíná nejčastěji vyslovovaná křesťanská modlitba Otčenáš. Střepy z páteříků nebo i celé páteříky můžete stále ještě někdy najít kolem starých hutí a v potocích, které z nich vytékají.

Nechyběl ani mistr tesař, který dlabal dřevěný žlab a volarský dřevorubec, zemědělec i nakladatel Ivo Stehlík předváděl výrobu mejšláků, což byla dřevěná obuv, která se na Šumavě nosila v domácnostech. Navíc přivezl také mnoho pěkných knih pro děti i dospělé.

U řezbáře viděli lidé výrobu dřevěných maličkostí, jako byly hračky a potřeby pro domácnost. Organizátoři z informačního střediska národního parku pozvali i výrobce košíků a kdo chtěl, mohl si tu ozdobit výborný perníček u dam pekařek. Ostatně většinu řemesel si bylo možné ve Stožci i vyzkoušet.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky