OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Mladá alej lip dostala jméno po statečném knězi

ZPRÁVA - Jako totálně nasazený viděl zblízka na vlastní oči Hitlera a pronásledovali ho nacisté i komunisté. Přežil také spojenecké bombardování nebo válku v Alžíru.

# Středa 13/11 2024 - TEXT: Tomáš František Přibyl

FOTO poskytlo Město Vimperk, Milan Brabec

Zhruba dvacet let stará lipová alej u Vimperka nad údolím Volyňky dostala jméno po statečném nositeli řádu TGM, který tady začínal svou kněžskou službu. Nachází se za Brantlovým dvorem, asi kilometr a čtvrt od vimperského náměstí Svobody, na svahu vrchu Vodník na hranici CHKO Šumava. Dlouhá je zhruba dvě stě metrů a od počátku listopadu se jmenuje Alej Monsignora Karla Fořta.

Jak vznik aleje, tak její pojmenování, je iniciativou bývalého vimperského starosty Bohumila Petráška. Ten alej sázel před dvaceti lety se svými přáteli a z jeho popudu byla nyní pojmenována. Se statečným knězem se totiž znal. „Měl jsem tu čest ho osobně poznat. V době, kdyby byla snaha po něm pojmenovat ulici, to zákon neumožňoval, protože ještě žil. A když už to zákon umožňoval, nebyla vůle. Tak jsem si řekl – aspoň tu alej…“ řekl Bohumil Petrášek.

Osud Karla Fořta byl plný zvratů a několikrát se protnul i s životem Vimperka. Po druhé světové válce tu začínal svou kněžskou službu a zhruba dva roky odtud na lyžích nebo motorce vyrážel i do zapadlých šumavských farností. Také se podílel na organizování přechodů hranice a kvůli tomu ho chtěla zatknout v roce 1950 komunistická státní bezpečnost. On před tím však stačil odejít do dlouhé emigrace.

Za protektorátu ho zatklo a vyslýchalo gestapo kvůli letákům v klubovně jeho skautského oddílu. Bylo mu tehdy jen devatenáct let a u výslechu obstál, i když přišel o zub. Několik let pak byl totálně nasazen v železárnách v Linci. Ty zhruba půl roku před koncem války navštívil z propagandistických důvodu Adolf Hitler. Karel Fořt se tehdy ocitl v jeho bezprostřední blízkosti. I na to vzpomíná na stránkách projektu Paměti národa - zde.

Přežil také spojenecké bombardování nacistických železáren a po útěku před komunisty sloužil jako misionář v Alžíru. A to i v době tamní občanské války. Později pracoval ve vysílání Svobodné Evropy a po Listopadu 89 se vrátil do Čech. Jako kněz sloužil opět v českobudějovické diecézi a vracel se i do Vimperka. V roce 2007 světil nový vimperský městský prapor. Zemřel před deseti lety ve věku dvaadevadesáti let.

Pojmenování aleje doprovázel na začátku listopadu i malý obřad. „Alej požehnal vimperský farář Jaromír Stehlík. Kromě místních se malé slavnosti účastnil i příbuzný František Fořt a bývalý starosta Horažďovic Karel Zrůbek, kteří se také podělili o své vzpomínky. Právě Horažďovice, kde Karel Fořt prožil dětství, ulici nesoucí jeho jméno mají – bydlel přímo v ní, když tam jeho otec působil jako četník,“ uvedl k tomu mluvčí vimperské radnice Milan Brabec.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky