OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Prachatice hostí vesmírné artefakty ze skla

ZPRÁVA - Vystavuje je galerie skla v Křišťanově ulici jako vánoční dárek nejen Prachatickým. Představuje tím sklo jako materiál stvořený před miliony let vesmírnými procesy.

# Sobota 16/11 2024 - TEXT A FOTO: Tomáš František Přibyl

Kurátorka a majitelka prachatické galerie v Křišťanově ulici Šárka Ladýřová se rozhodla uzavřít druhou sezónu tohoto stále ještě nového uměleckého počinu výstavou, na které se sešlo devět prací současných českých sklářů. Práce jsou to zajímavé i různorodé a spojuje je to, že představují sklo jako vesmírný artefakt.

Vystavená díla se tak vrací k původu skla coby materiálu nestvořeného lidmi, ale vzniklého dávnými vesmírnými procesy. Devět artefaktů přitom také jasně ukazuje, jak je sklo spojené se světlem. S tím, které jím prochází, s tím, které se od něj odráží, i s tím, jak se tím světlo mění.

Výstava začala v minulém týdnu a v Křišťanově 61 ji bude možné navštívit do konce ledna příštího roku. Galerie je otevřena každou středu vždy od deseti do patnácti hodin. „Výstavou skleněných objektů s nadpozemskou tématikou chci zpříjemnit předvánoční dobu všem milovníkům umění a příznivcům naší galerie a projektu SKLO-GL&SS,“ uvedla Šárka Ladýřová.

Na výstavě je možné vidět vesmírné artefakty Bohumila Eliáše, Ilji Bílka, Jana Exnara, Milana Handla, Evy Vlčkové, Bohumila Eliáše mladšího, Luby Bakičové, Zuzany Kubelkové a Vendulky Prchalové. „Jsem ráda, že tu máme bardy českého skla i mladší a nejmladší generaci. Díky tomu je možné si tu udělat obraz o tom, jak se české sklo vyvíjí a kam dnes směřuje,“ řekla Šárka Ladýřová.

Výstava je dalším dílkem rozrůstajícího se projektu SKLO-GL&SS. Za tím stojí už druhý rok entuziasmus výtvarnice Šárky Ladýřové a její snaha vrátit do sklářského regionu, kterým Šumava bývala, sklo v jeho ateliérové podobě. Projekt přitom není unikátní jen svým uměleckým cílem a výstupy, ale i tím, že veškerá jeho organizace je založena na vstřícnosti, darech a dohodách uzavřených jen podáním ruky.

Jádro projektu tvoří výstavy v Muzeu Šumavy v Sušici, na zámku ve Vimperku a v prachatické Galerii Dolní brána. Galerie v Křišťanově ulici funguje jako zázemí projektu a také je doplňkovým výstavním prostorem. V rámci projektu také díky mecenášům vzniká sbírka děl. „Nesmírně mě těší, že projekt ocenilo také Glassmuzeum ve Frauenau a projevilo zájem o prezentaci zmíněné sbírky,“ dodala Šárka Ladýřová.

Další informace o projektu a jeho podporovatelích najdete na www.sklo-glass.com.

O hudební zahájení výstavy se postarala prachatická klavíristka Drahoslava Satorová.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky