OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Přeložka silnice prochází zásadním posouzením

ZPRÁVA - Jihočeský kraj coby investor desetiletí připravované přeložky silnice od Těšovic do Prachatic zahájil poprvé posuzování jejího vlivu na životní prostředí.

# Pátek 29/11 2024 - TEXT: Tomáš František Přibyl

Přeložka silnice byla v minulých desetiletích hlavně stále odkládanou stavbou. Zvažována byla a je proto, aby odvedla nadbytečnou dopravu ze Starých Prachatic a části Prachatic. Přesněji z Vodňanské ulice, kde stojí i základní škola, a z Nemocniční a Nebahovské ulice. Zhruba před deseti lety se zní však stal také politický problém. Skupina lidí, ze které později vznikl spolek Živá vila, se totiž začala snažit o záchranu Kralovy vily. Ta stojí v cestě trasy přeložky a má kvůli ní být zbourána.

Že přeložka nebyla pro kraj nijak prioritní stavbou, dokazuje i to, že územní rozhodnutí pro její stavbu vypršelo v říjnu roku 2022 a kraj byl v její přípravě před tím poměrně nečinný. Nyní však začíná příprava stavby přeložky, dlouhé čtyři kilometry a tři sta metrů, znovu. Loni kraj nechal udělat na přeložku novou studii proveditelnosti a nyní začalo posuzování jejího vlivu na životní prostředí.

Toto posuzování má dvě fáze. V první se zjišťuje, jestli je opravdu potřeba, aby stavba prošla důkladným posouzením podle zákona. Posuzování přeložky začalo 15. listopadu a je v této první fázi. Jde přitom především o odbornou a úřední záležitost, a ne o politické rozhodování.

„V závěru zjišťovacího řízení krajský úřad rozhodne, zda záměr může mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví a zda bude dále posuzován podle zákona. Pokud krajský úřad pravomocně rozhodne, že záměr nebude posuzován podle zákona, řízení EIA tímto končí,“ vysvětlila pro prachatickoNEWS.CZ mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková. V takovém případě by pak mohl kraj pokračovat v přípravě stavby.

Veřejnost a úřady mohou zasílat své připomínky v této první fázi posuzování krajskému úřadu do 15. prosince. Ten by následně měl nejpozději v lednu rozhodnout, zda posuzování bude pokračovat nebo ho není potřeba. Do oznámení lze nahlédnout na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí (www.mzp.cz/eia) – kód záměru JHC1158 případně na stránkách Krajského úřadu Jihočeského kraje, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví (https://zp.kraj-jihocesky.cz/).

Přeložka má vést od kruhového objezdu u Těšovic údolím kolem železniční tratě a Živného potoka do Prachatic až k místu, kde se nedaleko čerpací stanice odbočuje z Nebahovské ulice směrem na Žernovice. Končit má také kruhovým objezdem. Podle studie proveditelnosti má mít dva jízdní pruhy, budou na ní dva mosty a má kvůli ní být zbouráno několik objektů včetně Kralovy vily. V několika místech se její trasa přibližuje k záplavovému území a ve dvou částech jím dokonce prochází. A to nedaleko čistírny odpadních vod a právě u vily. Bude kvůli ní proto nutné řešit i průtokové poměry v okolí potoka.

Přeložka je přitom asi nejspornějším bodem, jaký by mohla současná prachatická koalice řešit. Hlavní stavební kameny koalice na ní totiž mají diametrálně odlišné názory. ODS ji v minulosti podporovala, ale Živé Prachatice se stavěly zásadně proti ní, a ve prospěch Kralovy vily. Zastupitelkou za Živé Prachatice je totiž také Barbora Koritenská, která stojí v čele spolku, který chce vilu zachránit, má ji pronajatou a organizuje v ní desítky kulturních akcí ročně.

V minulosti už přitom Barbora Koritenská ukázala, že otázka zachování vily je pro ni zásadní. Před necelými dvěma roky jí vedený spolek podal na ministerstvo kultury návrh na prohlášení vily památkou. Koalice o tom přitom nejednala a političtí partneři Živých Prachatic se o tom dozvěděli ze sociálních sítí. Tento návrh byl pak pozastaven s tím, že dojde k posouzení vlivu přeložky na životní prostředí a pak se bude možné k otázce prohlášení vily památkou vrátit.

Vila je totiž pro město vzácným funkcionalistickým skvostem. Na tom, že by měla být vyhlášena památkou se shodla řada odborníků a jednou už jí prohlášena byla. Minulá prachatická koalice však toto rozhodnutí napadla a ministerstvo kultury ho zrušilo. V roce 1932 si ji nechal postavit prachatický obchodník Johann Kral podle návrhu architekta Fritze Reichla.   

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky