OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Stopařka je pro stát nepotřebná. Na řadě je kraj

ZPRÁVA - Stát označil Pomník míru u Vitějovic za nepotřebný majetek a snaží se ho zbavit formou bezúplatného převodu. Prachatice a Vitějovice už ho odmítly. 

# Úterý 3/12 2024 - TEXT A FOTO: Tomáš František Přibyl

Sedmatřicet let starý pomník ze závěru normalizace veřejnost na Prachaticku nikdy dobře nepřijala. Od listopadové revoluce je ignorován a chátrá. Některé jeho části už se přitom rozpadají a jeho majitel – stát – se ho nyní snaží zbavit.

„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových pomník včetně pozemku pod ním nabídl v souladu se zákonem všem státním institucím. Tedy například i ministerstvu kultury i ministerstvu obrany. Žádná z nich však o něj neprojevila zájem, a proto je pomník pro stát nepotřebný. Úřad tudíž hledá definitivního vlastníka mimo stát,“ uvedla pro prachatickoNEWS.CZ tisková mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.

Úřad také uvedl, že Vitějovice nabídku pomník bezúplatně převzít odmítly. A o stejné nabídce jednalo na svém posledním jednání také prachatické zastupitelstvo. Převzít pomník rovněž odmítlo. Nyní je proto na řadě Jihočeský kraj. Jeho mluvčí Hana Brožková potvrdila, že nabídku kraj dostal, ale ještě o ní nerozhodl.

„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyčká na doručení písemného vyjádření oslovených subjektů a následně stanoví další postup. Jelikož se jedná o pietní místo, úřad o jeho odstranění neuvažuje,“ dodala Michaela Tesařová. Zda by stát nakonec mohl pomník nabídnout i fyzickým osobám, tak zatím není jasné.

Podle dobových archiválií se na místě dnešní křižovatky zvané U Stopařky sešlo na konci druhé světové války v květnu roku 1945 postupně pět armád. US Army tady zastavila Wehrmacht a maďarskou armádu. Následně tu zajatce hlídali českoslovenští vojáci, aby po několika dnech dorazila i sovětská armáda.

Rok po válce tu místní obyvatelé vybudovali památník této události. Ten musel později ustoupit stavbě křižovatky a zbyla z něj jen černá deska s nápisem. Místo starého pomníku nechal tehdejší okresní národní výbor vybudovat u křižovatky v letech 1986 a 1987 nový pomník, který dostal rychle přezdívku Stopařka.

Navrhli ho už nežijící akademický sochař Jan Hána a architekt Vratislav Růžička. Je z betonu, mramoru a bronzu. Pilon se sochou ženy měří na výšku bezmála čtrnáct metrů. Nápisy na pomníku jsou také v ruštině a anglicky.

K připomínání setkání pěti armád u Vitějovic sloužil Pomník míru pouze do roku 1989. Po revoluci se sem rychle vrátila kopie původního pomníku a Stopařka začala být veřejností a politiky ignorována. Černá deska z původního pomníku se přitom dochovala a je umístěna na jeho kopii. Nedávno se i tato verze pomníku musela stěhovat o pár metrů dál, kvůli výstavbě kruhové křižovatky.

Podle stanoviska ministerstva obrany Pomník míru nenaplňuje zákonnou definici válečného hrobu, ale jde o pietní místo. Jeho případné přemístění nebo odstranění tak nepodléhá souhlasu ministerstva obrany podle zákona číslo 122/2004.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky