OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

V chatové oblasti si vyhlédl minimálně tři objekty

ZPRÁVA - Policisté z prachatického obvodního oddělení začali pátrat po pachateli, který se pokusil vloupat do několika rekreačních chat, a u jedné se mu to podařilo.

 

# Úterý 11/2 2025 - TEXT: Tomáš František Přibyl

Na policisty z prachatického obvodního oddělení se obrátil majitel jedné z chat u Husinecké přehrady s tím, že se do jeho nemovitosti dostal někdy v minulém týdnu neznámý pachatel. „Chatu prohledal, nic neodcizil, majiteli však vloupáním způsobil škodu za nejméně pět tisíc korun,“ uvedla prachatická policejní mluvčí Martina Joklová.

Policisté následně na místo přivolali i psovoda se služebním psem a prošli celou chatovou oblast u přehrady. A při tom našli stopy po pokusu o vloupání na dalších dvou chatách. „Celková škoda na narušených objektech přesahuje dvanáct tisíc korun,“ dodala k tomu Martina Joklová.

Vloupání do rekreačních chat nejsou na Prachaticku a Vimperku naštěstí příliš častá. Předloni jich tu policisté evidovali dvanáct a v roce 2022 jen pět. Zima je přitom obdobím, kdy k těmto vloupáním dochází nejčastěji, protože motivem pachatelů bývá vesměs snaha se někde ukrýt před zimou nebo si opatřit potraviny. I proto prachatický územní odbor Policie ČR připomněl hlavní zásady pro chataře.

Je vhodné rekreační objekt v zimních měsících nepravidelně navštěvovat. Všímejte si pohybu podezřelých osob a vozidel v chatových oblastech (pár výletů v zimě a prošlapaná cestička ve sněhu či odhrabaný sníh vyvolává dojem užívaného objektu).

Nezanechávejte v chatách v době nepřítomnosti cenné věci.

Objekt zabezpečte dle možností elektronickými či mechanickými prostředky, jako jsou například bezpečnostní zámky, mříže, uzamykatelné okenice, tiché alarmy napojené na počítač či telefon, fotopasti apod.

Uklizené by měly být předměty, které by pachatel mohl při vloupání do chaty použít. Nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skleněné výplně v okně nebo ve dveřích, vypáčení dveří nebo rozlomení zámku ve dveřích. Při vyšetřování této trestné činnosti je často zjištěno, že majitelé nechávají v dostupnosti různé druhy páčidel, nástrojů, nářadí, někdy také žebříky či lana.

Vzniklé škody nevzniknou jen poškozením oken nebo dveří, ale především odcizením různých věcí.

V současné době pachatelé krádeží odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit např. nářadí - elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí, elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, jízdní kola, propanbutanové lahve i pohonné hmoty v kanystrech.

Pokud již dojde k vloupání do rekreačního objektu, je pro policisty důležité, aby majitel nevstupoval dovnitř, nezačal uklízet a případ neprodleně oznámil policii. Pro případ vloupání si pořiďte evidenci i fotodokumentaci věcí (evidujte si název věci, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení). Po vloupání po vás budou požadovány uvedené údaje policií pro potřeby následného pátrání a pojišťovnou při uplatnění náhrady případné škody.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky