OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Třetí velká gradace kůrovce v parku už asi končí

ZPRÁVA - Nově zveřejněné údaje o množství kůrovcem napadeného dřeva, které těží správa šumavského národního parku, přinesly konečně výrazný meziroční pokles.

 

# Středa 12/2 2025 - TEXT: Tomáš František Přibyl

Poslední velkou gradaci kůrovce odstartoval v šumavském národním parku naplno rok 2019. Tehdy se po sérii suchých let vyhouplo množství vytěženého napadeného dřeva přes dvě stě tisíc krychlových metrů. A nad touho hranicí se drželo až do roku 2023, který byl v tomto směru vrcholem. Předloni totiž vytěžila správa parku hned 237 000 krychlových metrů dřeva napadeného lýkožroutem smrkovým.

Loňský rok však přinesl výrazný pokles. Správa parku aktuálně zveřejnila, že v roce 2024 vytěžila už jen necelých sto třicet tisíc krychlových metrů napadeného dřeva. Odpovídá to i zkušenostem parku z minulých velkých gradací kůrovce. I ta v devadesátých letech i ta po Kyrillu odezněla po zhruba pěti letech.

I proto správa parku uvedla, že předpokládá, že loňský pokles množství napadeného dřeva je výrazným signálem o konci současné gradace. Potvrdit by to však měl až letošní vývoj. „Pokud kůrovcové napadení meziročně opět klesne, budeme moci hovořit o konci třetí kůrovcové gradace za existenci Národního parku Šumava,“ uvedl k tomu náměstek ředitele správy parku Jan Kozel.

Nynější gradace kůrovce je však v něčem jiná než ty předešlé. V posledních letech se v parku výrazně rozrostlo bezzásahové území. Lesy, ve kterých správa parku zasahuje, už totiž mají zhruba stejnou rozlohu jako lesy bezzásahové. Konec gradace tak není jen v rukách správy parku, ale záleží i na přírodních procesech v bezzásahových oblastech.

Data z nich přitom potvrzují, že příroda si ví rady s kůrovcem i sama. Loni totiž v bezzásahovém území poklesl počet souší, které vznikly po napadení kůrovcem, zhruba o třetinu. „Tento pokles má pravděpodobně řadu příčin. Nejdůležitějším faktorem je zřejmě počasí. Ačkoli šlo v roce 2024 o jeden z nejteplejších roků v dějinách měření, a šlo o rok s téměř o měsíc delší vegetační dobou, přinesl loňský rok také vysoké srážky, které zasáhly období reprodukce kůrovce zničujícím způsobem,“ vysvětlil ředitel správy národního parku Pavel Hubený.  

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky