OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Tři telefonáty ženám a zhruba 1,9 milionu je pryč

ZPRÁVA - Policisté prachatického územního odboru Policie ČR vyšetřují případy tří podvedených žen, které pachatelé zmátli legendami o napadeném účtu.

 

# Úterý 25/2 2025 - TEXT: Tomáš František Přibyl

Legenda měla pokaždé trochu jinou formu, ale společné mají tyto tři případy to, že podvedenými jsou ženy, kterým volal falešný bankéř nebo bankéři. Dva z těchto případů se navíc odehrály v jeden den v úterý 18. února a třetí vyšetřují policisté z netolického obvodního oddělení už od poloviny ledna.

V prvním případu údajný zaměstnanec banky tvrdil podvedené ženě, že se prostřednictvím jejího účtu snaží někdo si vzít úvěr. „Vzápětí poškozenou telefonicky kontaktovala žena tvrdící, že je z bezpečnostního oddělení centrály její banky, a aby mohli zachránit její finanční prostředky, musí je všechny převést na bezpečné účty. Žena legendě uvěřila a následně přeposlala na celkem pět různých účtů přes jeden a půl milionu korun,“ popsala mechanismus podvodu prachatická policejní mluvčí Martina Joklová.

V dalším případu falešný bankéř tvrdil další ženě, že si na její platební kartu vytvořil někdo kartu virtuální a nakupuje s ní přes různé e-shopy. Nakonec se pachateli podařilo v ženě vzbudit obavu z napadení jejího účtu a poslala přes sedmdesát tisíc korun na údajně bezpečný účet, který jí podvodník doporučil.

Ve třetím případu pak podvodník přišel s legendou o tom, že poškozené ženě mizí z účtu peníze kamsi do Gruzie. „Poškozená pod psychickým nátlakem nakonec podvodníkovi uvěřila a na jím doporučený účet mu třemi transakcemi přeposlala téměř tři sta tisíc korun,“ řekla Martina Joklová.

Policisté v této souvislosti znovu radí:

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu.
Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření.

V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku.

Pokud vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.

Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.

Pokud se vám to přesto stane a peníze odešlete, v jakoukoli dobu ihned kontaktujte svoji banku. Čím dříve tak učiníte, tím větší šanci na záchranu vašich peněz máte.

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky