OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Takové následky kyberútoku okres ještě nezažil

ZPRÁVA - S něčím takovým se úřady v okrese Prachatice potýkat asi ještě nemusely. Napadeno bylo třicet počítačů a postupná obnova práce úřadu ještě není zcela u konce.

 

# Sobota 22/3 2025 - TEXT: Tomáš František Přibyl

Počítačové stanice a systémy vimperského městského úřadu byly napadeny kyberútokem v noci ze čtvrtka 6. března na pátek 7. března. Informaci o tom úřad zveřejnil až několik dní poté s tím, že veřejnost musí počítat s řadou omezení práce úřadníků. Tiskové zprávy vimperské radnice následně postupně odhalily rozsah toho, co vše bylo nejen na městském úřadě vyřazeno z provozu nebo omezeno.

O samotném útoku zatím moc informací zveřejněno nebylo kvůli probíhajícímu vyšetřování. „V pátek 7. března ráno jsme v reakci na útok preventivně odpojili všechny systémy a naši interní síť. Okamžitě jsme kontaktovali správce našeho systému, Policii ČR a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost a podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele. V pondělí 10. března v poledne jsme od vyšetřovatelů dostali pokyn, že můžeme začít obnovovat systémy ze zálohy, kterou máme k 20. hodině čtvrtku 6. března. Nebyla ztracena ani zcizena žádná citlivá data,“ uvedl tajemník Městského úřadu Vimperk Jan Tůma.

Od té doby informace ve čtyřech tiskových zprávách vimperské radnice skládají obrázek rozsahu systémů, které na úřadu nefungovaly nebo pracovaly jen v omezeném režimu. Napadeno bylo třicet ze sto dvaceti počítačů úřadu. V některých z nich musela být smazána lokální data a zmizela tak část práce úředníků.

Až 18. března se podařilo plně obnovit provoz e-mailových adres úředníků. „Upozorňujeme občany, že e-maily, které poslali na úřad od večera 6. března, s velkou pravděpodobností nebyly doručeny, proto doporučujeme ověřit si doručení u dotyčného pracovníka nebo e-mail zaslat znovu,“ uvedl tajemník Jan Tůma.

Veřejnost tak musela začít s úředníky komunikovat osobně na úřadu nebo telefonicky. Téměř dva týdny bylo lepší nejprve na úřad předem zavolat a zeptat se, zda je možné danou věc už vůbec vyřídit. V některých záležitostech pak úředníci museli při vyřizování sáhnout i po starém dobrém papíru.

Na přepážkách nešlo několik dní platit platebními kartami. Datová schránka úřadu sice zůstala v provozu, ale až do 19. března nefungovala spisová služba úřadu, a tak došlé zprávy ze schránky čekaly na vyřizování. Odpojen byl registr řidičů, vozidel, cestovních dokladů a občanských průkazů.

Zhruba týden po útoku obnovil městský úřad servery ze zálohy a následně už vytvářel i nové zálohy. Platby kartou na přepážkách se podařilo obnovit k 19. březnu. Ještě k pátku 21. března ale nefungovala elektronická úřední deska úřadu. K tomuto dni pak úřad oznámil obnovení ověřování listin a totožnosti a také výpůjčního systému v městské knihovně.

Vyřizování pasů, občanek a záležitostí v registru vozidel a řidičů už je také plně obnoveno. Ale ještě 19. března mohl úřad vydávat pouze nové doklady, ale nemohl rušit ztracené, ukradené nebo poškozené pasy a občanky. A ještě 19. března nefungovalo v registru řidičů zcela předávání fotografií.

K pátku 21. března už nešla jen veřejná wifi síť v budovách úřadu, knihovny a informačního centra. A také byla ještě mimo provoz elektronická úřední deska a vzdálené přístupy do vnitřní sítě úřadu. Na obnovení rovněž čekalo ještě elektronické objednávání služeb Taxíku Maxíku.   

 



 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky