OD REDAKCE   OD ČTENÁŘŮ   /   INZERCE   REDAKCE   CENÍK
  
 

Sto padesát let od vzniku posádky v Prachaticích

ZPRÁVA a OBRAZEM - Toto výročí moderních dějin Prachatic se rozhodlo připomenout Prachatické muzeum novou výstavou, kterou zahájilo s jednadevadesátníky.

 

# Úterý 25/3 2025 - TEXT A FOTO: Tomáš František Přibyl

Prachatické muzeum ve své hlavní výstavní budově na Velkém náměstí zahájilo v minulém týdnu novou výstavní sezónu otevřením expozice, která je významná hned z několika důvodů. Předně připomíná významné výročí v moderních dějinách Prachatic a také vůbec poprvé přináší přehled jednotek rakousko-uherské armády, které v prachatických starých kasárnách působily mezi lety 1875 až 1918.

Jde přitom také o připomínku nejstarší historie budovy starých kasáren, která sice už zhruba třicet let armádě neslouží, ale ve své době bývala výraznou dominantou rozrůstajícího se předměstí. Výročí, díky kterému výstava vznikla, přitom nemá jen vojenský význam. Poté, co na Zlaté stezce zanikl obchod se solí, staly se Prachatice na dlouho ospalým provinčním městečkem a to, že tu byla v roce 1875 zřízena c. a k. posádka, význam města opět pozvedlo a předznamenalo jeho moderní rozvoj.

„To, že jsme chtěli to výročí připomenout, bylo i počátkem nápadu představit také rakousko-uherskou armádu, která ta stará kasárna používala až do svého zániku. A chtěli jsme také představit její účast ve válkách,“ vysvětlil záměr expozice jeden ze tří jejích hlavních tvůrců historik Prachatického muzea František Kubů.

Muzeum na zahájení výstavy, kterou je možné navštívit do 8. června, pozvalo i spolek jednadevadesátníků. Ten prezentuje historii a činnost 91. c. a k. pěšího pluku, který byl složen z velkého množství Jihočechů. Jen za dobu první světové války jím prošlo na třicet tisíc mužů z dnešního Jihočeského kraje. Z toho jich několik tisíc pocházelo z okresu Prachatice a několik stovek přímo z Prachatic. Pět tisíc z těchto třiceti tisíc mužů za císaře padlo.

Asi nejzajímavější částí výstavy pro běžné návštěvníky muzea jsou zbraně a výstroj rakousko-uherské armády. Nechybí ani vojenské doplňky, jakou byl třeba přenosný gramofon nebo vyznamenání. O tuto část výstavy, která je postavena zejména na militariích, se postaral hlavně Jan Török z Jihočeského muzea. A třetím spolutvůrcem výstavy byl další historik Prachatického muzea Pavel Fencl, který se věnoval zejména tomu, jaké jednotky c. a k. armády v Prachaticích působily.

A k tomu si Prachatické muzeum vypůjčilo i část putovní výstavy, která vznikla až v dalekém Kobaridském muzeu ve Slovinsku, a která se věnuje dění na rakousko-italské frontě první světové války. Tato výstava, kterou před tím hostila i Jihočeská univerzita, nabízí kromě řady informací a fotografií také archeologické nálezy z této fronty, na které bojoval i jednadevadesátý pěší pluk.

 

 
 

Od 12. září 2005 - Všeobecné smluvní podmínky